Posledním letošním hostem cyklu de.sign bude nizozemský grafický designér, ilustrátor a typograf Max Kisman, který vystoupí 2. prosince v 19.00 v Institutu Cervantes v Praze a 3. prosince ve 14.00 na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.
Max Kisman (1953) se v 80. letech minulého století stal jedním z průkopníků digitálních technologií v oblasti tvorby časopisů, knih, písma a ilustrací. Jeho práce z 80. a 90. let pro hudební časopis Vinyl, Paradiso, VPRO TV nebo magazín Wired se vyznačují stylem, kterému říká „Complexity of Simplicity“. Poté, co střídavě pobýval v Amsterdamu, Barceloně a San Franciscu se v roce 2006 vrátil do Amsterdamu. Zde se věnuje především ilustraci, grafickému designu, identitám, tvorbě písma, televizní grafice a vzdělávání.
Max Kisman je mezinárodně respektovaná osobnost, jejíž vizionářská tvorba ovlivnila celou řadu designérů a byla také publikována v mnoha publikacích po celém světě, u nás např. v prvním čísle časopisu Deleatur v roce 1997. Max Kisman je členem BNO (Asociace nizozemských designérů) and AGI (Alliance Graphique Internationale).
- Web studia Maxe Kismana
- Holland Fonts, písmolijna Maxe Kismana
- Textilní design a plakáty Maxe Kismana
- S+RO (urban development) magazine, 2014. Cover and design by Max Kisman, Kismastudio Amsterdam NL
- Mural design (detail) for an underpass. In process. Image and text by Max Kisman, Kismanstudio Amsterdam NL
- Threat to freedom of speech, illustration in the FD, Financial Journal, 2015. Drawing by Max Kisman, Kismanstudio Amsterdam NL
- Pictographs for Schiphol Airport Parking, 2012. Design by Max Kisman, Kismanstudio Amsterdam NL
- Children stamps, special edition Dutch Postal Service, 2007. Design, illustration and typography by Max Kisman, Kismanstudio Amsterdam NL
Přednášky budou v angličtině, v Praze s tlumočením do češtiny; vstup na přednášky je zdarma.
Cyklus de.sign je společným projektem Goethe Institutu, Institutu Cervantes, Velvyslanectví Nizozemského království a Velvyslanectví státu Izrael. Záměrem cyklu je představit prostřednictvím přednášek českému publiku každý rok čtyři výrazné osobnosti grafického designu. Přednášky, které se konají v Praze a dalších univerzitních městech České republiky, se zabývají proměnami oboru na počátku 21. století, vztahem designu a umění a tím, jak mohou grafičtí designéři ovlivňovat svět. Kurátorem projektu je letos Ludmila Favardin z Edition Lidu, která se zaměřila na fenomén současné ilustrace.